FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Discutii libere, off topic

Distribuiti

Admin
    Admin
    Admin

Puncte : 89
    Data de inscriere : 11/10/2010

Discutii libere, off topic

Mesaj  Admin la data de Dum 14 Noi 2010 - 12:35

Aici puteti dezvolta orice subiect in afara celorlalte topicuri. Singurele restrictii sunt cele de limbaj.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Re: Discutii libere, off topic

Mesaj  Cassiopeia la data de Mier 24 Noi 2010 - 12:08

Recent, am primit o carte: "Dragoste in vreme holerei" de Gabriel Garcia Marquez; in sinea mea nu am fost extraordinar de incantata deoarece "Un veac de singuratate" m-a plictisit, si m-am oprit destul de repede din lecturat. Dar pana la urma mi-a placut!
    Mi s-a parut interesant un paragraf (deoarece atunci isi facuse aparitia pe web site-ul tau):
    "Au ajuns sa se cunoasca atat de bine, incat dupa aproape treizeci de ani de casnicie, se comportau ca o singura fiinta divizata, simtindu-se uneori stanjeniti de faptul ca-si ghiceau fara sa vrea gandurile sau de situatia de-a dreptul ridicola cand unul dintre ei anticipa in public ceea ce avea de gand sa spuna celalalt. Biruisera impreuna neintelegerile cotidiene, aversiunile starnite din senin, mizeriile reciproce, fabuloasele izbucniri de manie ale complicitatii conjugale. A fost epoca in care s-au iubit mai bine ca oricand, fara graba si fara excese, dar constienti si multumiti de victoriile neverosimile repurtate asupra vitregiei soartei. Viata avea sa le rezerve, de buna seama, si alte surprize mortale, dar nu mai avea importanta:ajunsesera de-acum pe tarmul celalalt".
    Ce definitie are Garcia Marquez despre celalalt mal... Suspect

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Mesaj  Cristi Pascal la data de Joi 25 Noi 2010 - 10:02

hmmm.... ma bucur sa vad ca nu sunt singurul. de fapt, cineva spunea ca nimeni nu e singur! interesant e faptul ca din omentul in care incepi sa urmaresti un tel sau un scop, lucrurile care tin de ceea ce cauti, incep sa "iti iasa in cale".
    nu esti singur!

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Mesaj  Cassiopeia la data de Joi 25 Noi 2010 - 10:13

nu suntem facuti pentru singuratate; iar cand un om e singur isi inventeaza prieteni imaginari...

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Mesaj  Cristi Pascal la data de Vin 26 Noi 2010 - 11:13

nimeni nu e singur.
    am intalnit tot felul de oameni despre care unii ar spune ca nu isi vor gasi niciodata pereche sau ca nu vor reusi sa aiba o slujba, un copil sau chiar si o bucurie cat de mica in viata lor fara satisfactii.
    ei bine, fiecare dintre acesti oameni a ajuns la un moment dat sa aiba parte de fiecare din lucrurile pe care le traieste oricare alt om. toti acesti oameni, carora multi nu le dau vreo sansa la fericire, au ajuns sa traiasca...exact acele lucruri. inca o dovada ca toti avem aceleasi sanse.

sper ca ti-ai dat seama ca prietenii imaginari...sunt doar imaginatie. bun venit in lumea reala! Very Happy
    chiar daca nu se vede la prima vedere, este chiar minunata. ramai pe aici si vei descoperi asta in curand.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Mesaj  Cassiopeia la data de Vin 26 Noi 2010 - 11:55

cand ai o imaginatie bogata, ai si multi prieteni cyclops

asa e, avem toti aceleasi sanse, doar ca fiecare are ritmul lui...

David N
    nou venit
    nou venit

Puncte : 11
    Data de inscriere : 14/11/2010

Mesaj  David N la data de Vin 26 Noi 2010 - 12:05

adevarat. dar asta nu e neaparat ceva rau.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Mesaj  Cassiopeia la data de Joi 27 Ian 2011 - 12:39

Imi place foarte mult folkul-si chiar daca nu exista topic anume, pe mine m-a impresionat Cenaclul Flacara si intotdeauna am asociat ideea aceasta (a lui Paunescu) cu ideea de libertate prin muzica.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 23:52

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:52