FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Detalii Mastermind

Distribuiti

Admin
    Admin
    Admin

Puncte : 89
    Data de inscriere : 11/10/2010

Detalii Mastermind

Mesaj  Admin la data de Joi 25 Noi 2010 - 10:41

In ce consta aceasta?
    O persoana care are o problema sau o dorinta, o va expune intr-un nou topic in cateva cuvinte (cu atatea detalii cat isi poate permite sa expuna; o fotografie - in cazul persoanei care trebuie ajutata ar fi si mai folositoare).
    Cei ce vor sa sprijine cauza celui care are problema respectiva se vor anunta urmand ca ulterior sa se stabileasca o zi si o ora la care toti vor sustine dorinta celui care a initiat topicul. In ce consta "sustinerea": la data si ora stabilita fiecare dintre cei ce s-au oferit, vor aduce sprijinul lor care va consta in rugaciune (daca ei sunt oameni ai rugaciunii) sau in meditatie (daca prefera meditatia).
    Exista studii, experiente si citate religioase care sustin ca puterea "campului de forta" sau a "rugaciunii" atunci cand sunt mai multe persoane care sustin mental o cauza creste exponential. Rezultatele obtinute astfel sunt mult mai sigure si dureaza mult mai putin pentru a le obtine.

Cu primul exemplu vom analiza si urma pasii necesari.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Re: Detalii Mastermind

Mesaj  Cassiopeia la data de Sam 4 Dec 2010 - 5:17

E cam ciudat ce propui tu; eu stiam ca acest concept se refera la coordonarea efortului mai multor persoane, bazat pe cunostintele persoanelor din grup, pentru un scop precis; in nici un caz prin meditatie sau rugaciune.

Admin
    Admin
    Admin

Puncte : 89
    Data de inscriere : 11/10/2010

Mesaj  Admin la data de Sam 4 Dec 2010 - 9:36

ai dreptate. ai completat ce am omis eu sa spun. in privinta mastermind-ului recunosc ca sunt inca la inceput si am doar experienta acelei caracteristici care are legatura cu meditatia sau rugaciunea (pentru cei cu inclinatii mai mult religioase). eu ma refeream aici la acea SUSTINERE A INTENTIEI unuia dintre membri acelui grup, LA NIVEL MENTAL.
    te rog sa imi dai voie sa citez: "Exista studii, experiente si citate religioase care sustin ca puterea "campului de forta" sau a "rugaciunii" atunci cand sunt mai multe persoane care sustin mental o cauza creste exponential. Rezultatele obtinute astfel sunt mult mai sigure si dureaza mult mai putin pentru a le obtine.J Canfield, J Vitale and others" Ei bine, astfel de "performante" se pot obtine numai prin meditatie/rugaciune colectiva.
    dar, asa cum ai spus si tu, asta nu este totul. si de asemeni, acea caracteristica a grupului de care pomenesti, merge in paralel cu ceea ce am expus eu la inceputul topicului.
    inca nu am activat (daca pot spune asa) intr-un grup in care sa se poata discuta despre ceea ce gandesti, despre scopurile tale si despre orice incercare a ta de al atinge atat de liber incat la final sa primesti incurajari si sustineri in directia in care te indrepti. intr-un mastermind poti descrie scopul tau fara teama ca va fi considerat deplasat sau imposibil iar ceilalti din grup te vor sustine in cel mai iubitor mod cu putinta.
    cunosc si asta dar deocamdata la nivel teoretic si sunt dispus sa formez un astfel de grup bazat pe TOATE caracteristicile unui mastermind complet.

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

primul mastermind grup

Mesaj  Cristi Pascal la data de Sam 4 Dec 2010 - 9:50

intervin cu o alta caracteristica: grupurile nu sunt in competitie! a nu se cofunda cu asa-zisele "bisericute". nu au nimic in comun. aici oamenii se sprijina reciproc si nu sunt in competitie cu alte grupuri.
    eu ma bucur sa stiu si ca alti oameni se gandesc la aceasi lucru pentru mine cat si pentru prilejul de a putea vorbi cu ei (probabil numai la telefon - avand in vedere ca suntem oameni care nu ne cunoastem si nu ne intalnim) pentru tot ce ne-ar putea purta spre realizarea scopului nostru.
    eu doresc sa intru in grupul de care spune ADMIN. deci suntem doi. mergem pana la 5 membrii cu grupul asta?

Niko
    nou venit
    nou venit

Puncte : 5
    Data de inscriere : 22/12/2010

Mesaj  Niko la data de Mier 22 Dec 2010 - 9:25

Ati creat acest grup?

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Mesaj  Cristi Pascal la data de Joi 23 Dec 2010 - 10:36

tocmai il creem.

Aldenn
    moderator
    moderator

Puncte : 80
    Data de inscriere : 04/01/2011
    Varsta : 63
    Localizare : Cugir, Jud. Alba, Romania

Pare interesant...

Mesaj  Aldenn la data de Lun 10 Ian 2011 - 0:20

Cunosc putin despre acest subiect, dar pare interesant...Puterea colectiva are importanta asupra OMULUI...Se stie ca "sa fii sociabil" e o caracteristica umana, insa prea putin explorata, din cite stiu eu...

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 23:53

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:53