FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Citate pro si contra

Distribuiti

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Citate pro si contra

Mesaj  Cristi Pascal la data de Mier 22 Dec 2010 - 8:20

Expuneti citate religioase pro si contra pentru a fi discutate fata de subiectele acestui forum.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Re: Citate pro si contra

Mesaj  Cassiopeia la data de Joi 23 Dec 2010 - 9:53

“Specia noastra nenorocita este astfel construita încât cei care urmeaza calea batatorita întotdeauna arunca cu pietre în cei care arata un drum nou.”
    “Dintre toate religiile, crestinismul este fara îndoiala religia care ar trebui sa inspire toleranta dintre toate, cu toate ca, pana acum, crestinii au fost cele mai intoleranti dintre toti oamenii”. (ambele sunt ale lui Voltaire)

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Mesaj  Cristi Pascal la data de Joi 23 Dec 2010 - 11:05

exista un mare adevar in primul citat. este valabil in orice forma de organizare religioasa sau nu. poate stiti experienta cu maimutele.pentur cei ce nu o stiu o sa o spun cat mai scurt:
    s-a pus cateva maimute intr-o cusca cu un stalp in varful caruia era pusa mancare. pe acest stalp erau electrozi care electrocutau maimutele ori de cate ori incearca sa ajunga la mancare.
    dupa un timp s-au obisnuit sa se fereasca de stalpul tentant. au fost introduse in cusca alte maimute.
    interesant este ca ori de cate ori noile venite incercau sa se urce pe stalp celelelate le trageau jos inainte de a fi curentate.
    dupa un alt rastimp au fost scoase maimutele care se curentasera si au fost introduse altele noi in locul lor.
    s-a repetat schiumbarea maimutelor dinainte cu altele noi si s-a observat un fenomen interesant: intotdeauna maimutele dinainte le opreau pe cele noi cand acestea voiau sa se apropie de stalpul cu mancare.

la fel se intampla si cu oamenii: te trezesti tras inapoi ori de cate ori incerci sa vii cu ceva nou, cu ceva diferit. iar daca intrebi cei din jur iti vor spune ca "asa au fost mereu lucrurile pe aici".

in privinta celui de al doile citat, crestinismul (ca si celelelalt religii) gasesc ca este o religie care te invata si te indeamna sa fii mai bun. nu stiu religie care sa te indemne sa fii rau (pentru cei ce cred ca islamismul te indeamna sa tintesti zgarie-norii cu avionul, va amintesc ca nu islamismul a indemnat la asta ci extremistii islamisti au indemnat la asta exploatand credinta. diferenta este enorma! nu confundati!)
    toleranta de care se pomeneste ma lasa si pe mine in asteptare deseori. si exemple vad in fiecare zi.
    dar nu religia este de vina. de vina sunt cei care nu o aplica sau o aplica gresit. sa apartii unei religii si sa respecti regulile ei, consider a fi un lucru foarte bun, folositor si constructiv. o religie aplicata si traita coect are doar rezultate bune atat pentru cei care o aplica cat si pentru cei din jurul celui care o aplica.

repet: dezamagirile nu tine de religie in sine ci de practicant.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Mesaj  Cassiopeia la data de Joi 23 Dec 2010 - 12:26

Exemplul cu maimutele nu prea se potriveste, acolo e vorba de un comportament altruist, nu?
    In schimb cei care arunca cu pietre si judeca nu sunt deloc altruisti; dar asa e omul, nu-si vede neajunsurile lui ci mereu pe ale celorlalti.

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Mesaj  Cristi Pascal la data de Joi 23 Dec 2010 - 21:53

tipuri de personalitati si caractere care mai de care mai diferite vor fi mereu. eu nu voi cauta sa fac morala nimanui. fiecare este liber sa traiasca dupa propriile sare convingeri mai mult sau mai putin morale.
    etse adevarat ca sunt si vor fi mereu si astfel de atitudini fata de ceva nou sau diferit. dar, repet, asta tine libertatea fiecaruia. nu putem si mai ales, NU AVEM VOIE sa mursuluim pe cineva pentru asta.
    in schimb putem sa ne schimbam noi insine raspunsul la o astfel de atitudine.cum? prin acceptare. si cand spuna cceptare, nu ma refer la: "da. s-a intamplat chestia asta naspa... ce bine. trebuie sa ma bucur de ea!" ci la o acceptare cu calm. sunt si astfel de oameni, se intampla si astfel de lucruri... tu trebuie sa ramai netulburata si sa mergi mai departe.
    personal cred ca o abordare foarte buna a acestor lucruri, in cazul celor care nu pot face mai mult, este ignoranta fata de ele. si poate veti spune ca nu se poate sa ramai indiferent in anumite cazuri. totusi,. iti poti indrepta gandurile si odata cu ele emotiile si energia, in alta parte. spre ceva bun si linistitor.
    ideea de baza este sa ramai netulburat cat mai mult si cat mai mult timp posibil. nu e usor (la urma urmei trebuie sa lupti cu atatia ani de..tu) dar se poate.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 23:54

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:54