FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Primul pas! Renuntati la stiri !!!

Distribuiti

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Primul pas! Renuntati la stiri !!!

Mesaj  Cristi Pascal la data de Sam 15 Ian 2011 - 11:45

Am pus un semnul exclamarii in titlu pentru ca vreau sa evidentiez acest pas. Il pun in capat de lista pentru ca pe zi ce trece oamenii se comporta tot mai mult parca fara control propriu. Iar acest lucru se datoreaza mijloacelor de informare in masa.
    Prin aceasta nu vreau sa acuz vreun poste de radio, TV sau ziar ci sa intorc privirile tuturor oamenilor asupra informatiilor nocive cu care sunt sufocati zi de zi.
    Oameni buni! Mizeriile pe care le urmariti zi de zi la stiri va sadesc in suflet teama pentru ziua de maine si frica pentru tot ce aveti.
    "Economia merge tot mai rau.
    Datoriile sunt tot mai mari.
    Viata e tot mai grea.
    Oamenii sunt tot mai rai.
    Ultimul stinge lumina.
    . . . . . . . . . . . . . . . ."
    Eu stiu ca nu poti inainta decat in directia in care mergi. Iar daca veti privi zi de zi la aceleasi gunoaie, va intreb, in ce directie credeti ca va indreptati?
    Daca veti respira intr-o camera plina de fum cat credeti ca veti rezista?

La fel este si cu mintea fiecaruia: daca o veti hranii numai cu dezastre, numai cu nenorociri, numai cu spaima si frica, ce credeti ca veti avea ca rezultat in viata voastra?
    Daca va veti bomba creierul cu toate aceste lucruri negative zi de zi veti dezvolta un obicei (sau mai multe) modelat de informatiile si influentele la care este supus zi de zi.
    Se spune ca "omul cat traieste invata". Deci zi de zi invatam, si ne formam dupa informatia la care suntem expusi. Iar pentru ca stam in fata televizorului zi de zi, cateva ore, mintea noastra nu mai are nici o sansa. Daca vei sta in acelasi loc cu fumatorii, vei ajunge sa fumezi si tu.
    Daca vei sta in torentul de informatii deprimante mereu la lucru, acasa la televizor, in societate este foarte sigur ca vei ajunge sa iti modelezi comportamentul, atitudinea si implicit deciziile dupa directia imprimata de sursa de influenta. O fi ea "realitate" dar realitatea asta te deprima. Nu vei schimba lumea uitandu-te la nenorocirile petrecute pe cealalta fata a pamantului cand tu nu schimbi nici macar lumea din jurul tau sau, mai mult, pe cea din tine!!

Primul pas? Opriti televizorul, radioul si inchideti ziarele la toate stirile si emisiunile care va deprima. La toate emisiunile care va enerveaza, care va umplu sufletul de durere, dezamagire si pesimism. 95% din ceea ce vedeti la stiri nu va este de folos. Deci renuntati la informatiile astea!
    Nu indemn la indiferenta ci la protectie. Informarea este ceva. Sufocarea este cu totul altceva.
    Fereste-te de poluarea asta intelectuala, ca astfel creierul tau sa gandeasca limpede.

Vrei sa schimbi ceva in lume? Incepe cu tine!!

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Re: Primul pas! Renuntati la stiri !!!

Mesaj  Cassiopeia la data de Sam 15 Ian 2011 - 12:03

"Citeste o carte" mi se pare un al doilea indemn potrivit; te poate ajuta pe mai multe planuri: inveti lucruri noi, iti imbunatatesti limbajul, te rupi putin de realitate:)
    Parerea mea.. cheers

David N
    nou venit
    nou venit

Puncte : 11
    Data de inscriere : 14/11/2010

Mesaj  David N la data de Lun 17 Ian 2011 - 10:43

sunt multe lucruri cu care se pot inlocui stirile de la TV. chiar si cu alte emisiuni mult mai sanatoase. sunt fan Cesar Milan de pe National Geographic: Dog Wishperer. E foarte interesant felul in care "antreneaza" de fapt stapanii cainilor mai mult decat cainii.
    Sunt si destule filme de pe urma carora ai de castigat urmarindu-le.
    Cred ca si numai renuntand la stiri o sa ne vina idei destule cu ce sa le inlocuim.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Mesaj  Cassiopeia la data de Lun 17 Ian 2011 - 12:55

Si eu sunt fan(a) a lui Cesar. E fenomenal...intr-adevar omul, prin comportamentul sau atitudinea sa, poate schimba multe rele in lucruri bune.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 23:50

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:50