FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Discutie cu Cristi

Distribuiti

iulius_m
    nou venit
    nou venit

Puncte : 10
    Data de inscriere : 21/12/2010

Discutie cu Cristi

Mesaj  iulius_m la data de Lun 14 Feb 2011 - 12:24

Teflon Notorious Juliano: salutare
    Teflon Notorious Juliano:
    cristi pascal: salutare
    Teflon Notorious Juliano: cum mai merge forumul?
    cristi pascal: e liniste deocamdata.
    cristi pascal: sunt prea prins cu cratea si , la o adica, pana cand iese cartea nu pot astepta ca oamenii sa vorbeasca despre ceva ce...nu este inca
    cristi pascal: dar, e bine ca exista, chiar si asa. pentru toata lumea
    Teflon Notorious Juliano: sper sa iti iasa bine cu cartea
    Teflon Notorious Juliano: ai mare curaj
    cristi pascal: imi doresac asta atre mult, pentru fiecare dintre cei ce o vor citi. asta e scopul cu care am inceput sa o scriu.
    cristi pascal: si deja sunt multi cei care abia asteapta sa iasa
    cristi pascal: mereu sunt intrebat cand va aparea? eu sper sa o scot pana in vara, in librarii
    Teflon Notorious Juliano: o sa fiu mandru ca exista romani adevarati
    cristi pascal: eu vreau sa deschida romanii ochii
    cristi pascal: sa vada la malul cator bogatii mor de foame
    cristi pascal: si mai ales, sa faca ceva pentru ei
    cristi pascal: avem atatea de facut......
    cristi pascal: oricum, chiar daca sunt prins, verific forumul in fiecare zi.
    cristi pascal: deci daca este cineva care posteaza, raspund oricui
    Teflon Notorious Juliano: eu nu prea ma mai intrat
    Teflon Notorious Juliano: ca am avut sesiune
    Teflon Notorious Juliano: insa ma reusit sa vad filmul zeitgeist moving forward
    Teflon Notorious Juliano: mi s-a parut foarte tare
    Teflon Notorious Juliano: ma duc sa mananc
    Teflon Notorious Juliano: ma intorc
    cristi pascal: sunt foarte multe teorii, surori cu cu teoria conspiratiei, dar...incerc sa nu fraternizez cu niciuna
    cristi pascal: dar nici sa fiu fixist
    cristi pascal: ceva este undeva dar adevarul , in privinta asta...chiar nu stiu de unde sa il i-au
    Teflon Notorious Juliano: pai zeitgeist nu prea e o teorie a conspiratiei in sensul clasic al cuvantului
    Teflon Notorious Juliano: in fine
    Teflon Notorious Juliano: daca o sa il vezi
    Teflon Notorious Juliano: sa imi spui parerea
    cristi pascal: am vazut 3 variante la zeitgeist
    cristi pascal: dar cu impresia asta m-a lasat. oricum, daca e adevarat ce se spune acolo, despre ce se spune, e destul de greu sa reparam 1-2 oameni ceva. la cate teorii mai mult sau mai putin ale conspiratiei, nu mai stii care e adevarata. apare tendinta de paranoia.
    cristi pascal: pentru ca eu ma intreb daca nu cumva chiar si un astfel de documentar (si am vazut si am o multime) este facut tocmai pentru a abate atentia de la alte lucruri mult mai subtile.
    cristi pascal: deci e greu sa gasesti o parere obiectiva, o parere adevarata pe care sa o putem verifica
    cristi pascal: de aceea prefer sa nu ma gandesc la asta, sa ma feresc de tot ce atenteaza la binele meu si a celor dragi mie si din jurul meu. nu pot controla lumea intreaga ci doar pe cea din mine si , intr-o oarecare masura pe cea din jurul meu.
    cristi pascal: totusi, i-au cunostinta de ce se spune si apoi continui sa traiesc fiind atent al ce se petrece. cu grja sa nu cad in paranoia si sa nu exagerez, cautand sa traiesc cat mai bine in continuare.
    cristi pascal: si cand spun "sa traiesc cat mai bine" ma refer la toate aspectele vietii mele; adica sa fiu un om bun.
    cristi pascal: asta e parerea mea despre filmele de genul zeitgeist. e foarte posibil sa fie adevarat. ce facem atunci? personal tin cont si merg mai departe cautand sa fac lucrurile cat mai bine.
    cristi pascal: sper ca nu m-am lungit prea mult.
    Teflon Notorious Juliano: ai dreptate
    Teflon Notorious Juliano: din punctul meu de vedere
    Teflon Notorious Juliano: nici eu nu consider ca tre sa iei ca o religie ce vezi in fiecare film
    Teflon Notorious Juliano: insa zeitgeist mi se pare un film care spre deosebire de mult prea multe documentare "clasice"
    Teflon Notorious Juliano: desi cu siguranta nu contine niciun adevar absolut
    Teflon Notorious Juliano: cel putin te face sa te gandesti si altfel
    Teflon Notorious Juliano: eu personal cred in puterea gandului pozitiv
    Teflon Notorious Juliano: si evit sa ma pierd in chestii de genul asta
    cristi pascal: se poate sa fie adevarat dar se poate sa nu fie. poate fi pus la cale tocmai de cei impotriva carora e facut filmul. si asa se inchide un cerc ce ne orbeste si ne induce frica si mai ales nesiguranta.
    cristi pascal: cu cat e mai multa nesiguranta cu atat mai bine pentru cei care ar vrea sa controleze lumea
    cristi pascal: stii cum se spune "dezbina si cucereste"
    Teflon Notorious Juliano: da...
    cristi pascal: era o vreme cand si eu urmaream astfel de filme dar de la o vreme nu mai stia de unde am plecat si , la modul cel mai serios, aveam tendinta sa vad conspiratii peste tot.
    cristi pascal: eram complet debusolat
    cristi pascal: a trebuit sa i-au atitudine eu fata de mine si sa ma controlez.
    cristi pascal: scopul meu e altul
    cristi pascal: si asta trebuie sa caut
    cristi pascal: daca voi reusi sa conving cat mai multi oameni sa isi schimbe atitudinea si sa fim cat mai multi pe acelasi gand, cred ca e singurl mod in care putem face ceva
    cristi pascal: hai sa iti mai pun o intrebare in suflet:
    Teflon Notorious Juliano: care?
    cristi pascal: daca toate aceste filme cauta sa implanteze in minte senzatia de frica, nesiguranta tocmai de niste oameni care stiu ca puterea gandului este pe cat de reala pe atat de puternica?
    cristi pascal: asta ar fi cel mai sigur mod de a controla pe cineva
    cristi pascal: :
    Teflon Notorious Juliano:
    Teflon Notorious Juliano: da
    cristi pascal: il faci sa traiasca in frica, pentru ca apoi sa apara nu-stiu-cine ca ero salvator
    cristi pascal: *erou
    cristi pascal: nici nu trebuie sa ne mai distruga cineva ca, din propria noastra minte ne distrugem singuri
    cristi pascal: tocmai de aceea e foarte important ca oamenii sa aiba atitudinea corecta
    cristi pascal: in felul asta se protejeaza cel mai sigur si pe termen lung
    cristi pascal: de asta incerc sa fac diferenta cu cartea mea
    cristi pascal: ....si aici tind sa alunec spre o prelegere si mai lunga cu ceea ce am de spus
    cristi pascal: cred ca mai bine ma opresc aici Smile

La un moment dat chiar dai in paranoia, si vezi peste tot o conspiratie, o conspiratie pana si in cei ce incearca sa le deconspire si te intrebi oare ce mai e real. Te gandesti daca oare nu cumva asta e exact efectul care vroiau ei sa il obtina. Am fi uimiti cata lume crede ceva doar pentru ca "a aratat la televizor". Oare asisatam la un adevarat "inception" sau un "matrix" efect? Un vis in interiorul unui vis? Sau suntem toti adormiti, la figurat vorbind, si suntem orbi la adevarul din lumea ce ne inconjoara si traim in visul ce ni se infatziseaza pe micul ecran?

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Re: Discutie cu Cristi

Mesaj  Cristi Pascal la data de Joi 17 Feb 2011 - 7:22

am omis sa iti raspund la propunere dar, o sa bem si berea aceea candva Smile

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:50