FORUM DE DEZVOLTARE PERSONALĂ ROMÂNESC

Haideti sa facem curatenie!

Distribuiti

Admin
    Admin
    Admin

Puncte : 89
    Data de inscriere : 11/10/2010

Haideti sa facem curatenie!

Mesaj  Admin la data de Dum 14 Noi 2010 - 2:47

Din pacate si poporul nostru este plin de credinte populare care parca ne trag inapoi de a un trai mai bun. Cate ar fi trebui ingropate demult...! Cate convingeri si superstitii dintre cele mai nocive cunoasteti?

David N
    nou venit
    nou venit

Puncte : 11
    Data de inscriere : 14/11/2010

exemplu de zicale

Mesaj  David N la data de Lun 22 Noi 2010 - 9:45

"cine se scoala de dimineata departe ajunge"! ce e rau in asta?

Admin
    Admin
    Admin

Puncte : 89
    Data de inscriere : 11/10/2010

Re: Haideti sa facem curatenie!

Mesaj  Admin la data de Vin 26 Noi 2010 - 12:10

acesta nu e unul rau.... din fericire

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Puncte : 53
    Data de inscriere : 18/11/2010

Mesaj  Cassiopeia la data de Sam 18 Dec 2010 - 9:32

Mi se par de domeniul stiintifico-fantasticului toate superstitiile legate de Anul Nou (si nu numai), dar pentru ca suntem in perioada sarbatorilor, am gasit cateva:
    -"Dorinta pusa la miezul noptii de Revelion are toate sansele sa se implineasca"; Cool
    -"E bine sa nu te gaseasca Anul Nou cu datorii, altfel vei avea datorii tot anul";
    -"Primul om care iti va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc";
    -"Prima persoana care va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos"; lol! lol!
    -"Este semn rau sa plangi in prima zi a Noului An";
    -"Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul. Suma nu conteaza, e vorba doar de idee, asa incat cateva monede sunt suficiente";
    -"Pe 1 ianuarie trebuie să ai haine noi, iar în noaptea dintre ani este bine să porţi un accesoriu roşu, culoarea simbolizând bucuria şi norocul de care vei avea parte anul următor";
    -"Crenguţele de vâsc aduc noroc, iar de pe masa de Revelion nu trebuie să lipsească nici strugurii şi smochinele, simbolul belşugului şi al vieţii împlinite";
    -"Ghinionul este adus în noul an dacă agăţi în cui calendarul pe noul an înainte de ora zero";
    -"Vorbele din bătrâni spun că este bine să mănânci peste pentru că aşa vei aluneca printre probleme la fel ca peştele prin apă".

rendeer

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Mesaj  Cristi Pascal la data de Dum 19 Dec 2010 - 7:09

Oau! de unele nu stiam si sunt chiar...superstitii. nimeni nu crede dar toata lumea cauta sa tina cel putin una dintre ele. ironic, nu?
    nu am sa le comentez pentru ca toate intra in aceeasi "oala".
    partea trista este ca multi, in adancul lor acorda o importanta mai mare acestor lucruri decat isi dau seama. pentru ca in mintea lor s-au sadit aceste superstitii care, prin repetitie, au ajuns sa le fie convingeri. si repet: nu isi dau seama de asta. dar in momentul in care ajung sa incalce vreuna dintre ele au o strangere de inima: "dar daca o sa-mi mearga rau tot anul?". abia atunci iasa la iveala adevarul ascuns in ei. abia in momentul in care poti face liber orice vrei, fara frica ingradirii vreunei superstitii poti merge mai departe.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Mesaj  Cassiopeia la data de Lun 20 Dec 2010 - 12:14

mai e una care imi place...daca canta cucuveaua la tine pe casa, o sa moara cineva apropiat...

David N
    nou venit
    nou venit

Puncte : 11
    Data de inscriere : 14/11/2010

Mesaj  David N la data de Mar 21 Dec 2010 - 12:06

biata cucuvea... daca ar stii ea ce i-au pus oamenii in spate nu am mai vedea cucuvele in Romania...

Niko
    nou venit
    nou venit

Puncte : 5
    Data de inscriere : 22/12/2010

Mesaj  Niko la data de Mier 22 Dec 2010 - 8:12

Nu cred in superstitii , cred doar in invataturile religiei noastre ortodoxe si atat.

Cristi Pascal
    moderator
    moderator

Puncte : 82
    Data de inscriere : 15/11/2010
    Varsta : 41

Mesaj  Cristi Pascal la data de Mier 22 Dec 2010 - 8:23

Asta e foarte bine. Este mai greu cu si pentru cei care nu cred in nimic Divin, mai presus de noi.

Cassiopeia
    nou venit
    nou venit

Mesaj  Cassiopeia la data de Mar 4 Ian 2011 - 3:12

Sunt fericita posesoare a unei ramurele de busuioc, primita de la preotul ce a venit cu botezul, ca sa imi visez "jumatatea". Sa mi-l pun sau nu sub perna??? lol!

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 23:53

Acum este: Mier 7 Dec 2016 - 23:53